عباسپور مطرح کرد

کاهش ۲۰ درصدی آلودگی هوا با عملیاتی کردن بام سبز در ساختمان‌ها

اهمیت و عملیاتی کردن بام سبز در ساختمان‌ها که امروزه در دنیا مد نظر است می‌تواند تا ۲۰ درصد به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

رئیس دانشکده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: اهمیت و عملیاتی کردن بام سبز در ساختمان‌ها که امروزه در دنیا مد نظر است می‌تواند تا ۲۰ درصد به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر مجید عباسپور به مناسبت روز هوای پاک گفت: عواملی نظیر ریزگرد‌ها و گازهای گلخانه‌ای که ناشی از دی اکسید کربن است، دی اکسید سولفور و اکسیدهای سولفور ناشی از منابع متحرک از جمله عوامل آلودگی هوا هستند. البته خوشبختانه در ارتباط با منابع متحرک آلودگی هوا مشکل زیادی نداریم.
 
رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران با توجه به اینکه در کلان شهرهایی همچون تهران با منابع خانگی که به عنوان منابع ثابت آلودگی هوا از آنها یاد می‌شود، روبه‌رو هستیم، گفت: کاهش دما باعث افزایش مصرف انرژی (سوخت‌های فسیلی مانند گاز) می‌شود و از آنجایی که در فصول سرد با وارونگی هوا مواجه هستیم، در زمستان بیشتر از سایر فصول با مشکل پایداری و ماندگاری آلودگی هوا در سطح شهر روبرو می‌شویم.
 
عباسپور با بیان اینکه همه اقشار جامعه و سازمان‌ها باید در حد توان خود در زمینه کاهش آلودگی هوا و حفاظت محیط زیست فعالیت کنند، ادامه داد: در حوزه مدیریت شهری سازمان‌های مختلفی نظیر شهرداری‌ها، سازمان محیط زیست، وزارت صنایع و معادن و... دخیل هستند که باید به مسئله محیط زیست و آلودگی هوا توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 
این مسئول گفت: افزایش کمیت و کیفیت حمل و نقل عمومی می‌تواند مردم را ترغیب به استفاده بیشتر از آنها کند و این امر کاهش آلودگی هوا را در پی خواهد داشت.
 
وی اهمیت فضای سبز در کلان شهرهایی نظیر تهران را یادآور شد و افزود: در تحقیقاتی که حدود 6 سال قبل انجام دادیم، مشاهده شد که در نزدیک فضاهای سبز میزان آلودگی هوا به مراتب کمتر از دیگر بخش‌های شهر است. از آنجایی که در تهران خوشبختانه ارتفاعات زیادی را داریم، می‌توان مانند پارک چیتگر با ایجاد فضای سبز در آنها، در کاهش آلودگی هوا موثر عمل کنیم. همچنین لازم است که از تخریب فضاهای سبز داخل شهر‌ها به منظور ساخت و ساز نیز جلوگیری کنیم.
 
وی با بیان این مطلب که مدیریت منابعی مانند آب، خاک، مصرف و صرفه جویی نیز در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند، افزود: مشکلاتی که امروز شاهد آن هستیم نتیجه عدم مدیریت صحیح در گذشته است.
 
عباسپور ادامه داد: عدم مدیریت صحیح در مصرف منابع آبی کشور موجب خشکسالی تعداد زیادی از تالاب‌های کشور شده است که به سبب آن، خشکسالی این تالاب‌ها نیز در افزایش ریزگرد‌ها تأثیر داشته است. البته لازم به ذکر است که در ارتباط با عوامل خارجی تولید ریزگرد‌ها مذاکرات خوبی با کشورهای همسایه صورت گرفته است.
 
وی اضافه کرد: مدیریت محیط زیست بصورت کلان در همه زمینه‌ها باید صورت گیرد و معتقدم مدیریتی تلفیقی از سازمان‌های درگیر در منابع انرژی و محیط زیست می‌تواند راهگشای بسیاری از این مشکلات باشد.
 
رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران با یادآوری وجود طرح‌های مختلف در ارتباط با کاهش آلودگی هوا گفت: از جمله این طرح‌ها جایگزینی خودرو‌های فرسوده است که باید با جدیت و پیگیری مسئولین و همراهی مردم به بهترین شکل صورت گیرد.
 
وی تنویر افکار عمومی و آموزش را از جمله مهم‌ترین تمهیدات لازم برای فرهنگ سازی در زمینه کاهش آلودگی‌ها و حفظ محیط زیست دانست و تصریح کرد: در سازمان ملل به این امر توجه بسیاری می‌شود ما نیز نباید تنها به نامگذاری روزی خاص از جمله همین روز هوای پاک اکتفا کنیم بلکه باید این آموزش را در تمامی اقشار جامعه بخصوص در مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و در تمامی رشته‌ها داشته باشیم.
 
رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات گفت: بنا به تصمیم شورای عالی حفاظت محیط زیست در سال 1373 مبنی بر ارائه درسی در زمینه محیط زیست در تمامی رشته‌ها، در دانشگاه صنعتی شریف درسی اختیاری با عنوان آلودگی هوا در رشته‌هایی مانند مکانیک و برق ایجاد شد.
 
وی ادامه داد: اگر آموزش بصورت سیستماتیک در دانشگاه‌ها اجرا شود می‌تواند در فرهنگ سازی در زمینه حفاظت محیط زیست تـأثیر بسزایی داشته باشد.
 
عباسپور نقش شهرداری‌ها در آلودگی هوا را یادآور شد و گفت: زیرساخت‌های مناسبی در محلات و نواحی مختلف وجود دارد که باید از این زیرساخت‌ها به نحو مطلوبی بهره‌برداری کنیم به عنوان مثال مبحث 19 در ساخت ساختمان‌ها بحث بسیار خوبی است که در صورت الزام در اجرایی شدن آن می‌تواند در کاهش آلودگی هوا تأثیر داشته باشد.
 
وی ادامه داد: متاسفانه با توجه به آمار‌ها میزان مصرف سرانه انرژی در کشور ما حدود 4 برابر بیشتر از میزان استاندارد آن در سایر کشور‌ها است و این خود چالشی جدی است که با آن روبرو هستیم.

منبع: بام سبز